DoporučujemeZaložit web nebo e-shop

Materiál

Takže čo všetko potrebujeme na upletenie náramku:

 

Bavlnky:

Môžeme použiť klasické slabé bavlnky alebo moulinky, ktoré sú silnejšie alebo perlovú priadzu rôznych hrúbok. Ja osobne používam bavlnky, naopak rozhodne neodporúčam pliesť náramky z vlny. Náramky z vlny sa mi vôbec nepáčia ...

Hrozne dôležité je TIEŽ, aby bavlnky boli rovnako hrubé! Nikdy nemôžete pliesť náramok z troch moulinek a troch slabých bavlniek, pretože by to potom vo vzore robilo veľkú neplechu.

Bavlnky

Zatváracie špendlíky:

Čiže zicherky, pomocou ktorých náramok pripevníme k nejakej podložke - nohe, vankúšu alebo niečomu inému.

Špendle
 

Nožnice:

Ktorými budeme bavlnky strihať.

Nůžky

Všetky potreby sa dajú zohnať v jednej galantérii a veľa peňazí vás to stáť nebude.

A to je tak všetko. Samozrejme môžeme použiť aj iné materiály ako je koža alebo korálky. V knihách sú tiež návody na niekoľko kožených náramkov. Veľmi pekne vyzerajú korálky, ktoré sú votkané do náramku. Fantázii sa už medze nekladú a každý môže vytvoriť to, čo ho napadne. Ďalej sa dajú použiť rôzne zapínanie na ukončenie náramkov.

image

PRÍPRAVA:
Najprv sa musíme rozhodnúť aký náramok vytvoríme. Podľa vzoru vyberieme farby a počet bavlniek. Bavlnky nastriháme v potrebnej dĺžke. V knihách je presne popísané, ako majú byť nite dlhé. U chudých náramkov (do 8 nití) všeobecne platí pravidlo, že stačí rovnaká dĺžka ako trikrát omotať okolo zápästia. Samozrejme je ale vždy lepšie odstrihnúť niť radšej dlhší ako kratší. Síce možno niť nastaviť, ale je to zbytočná komplikácia. Tiež nesmieme zabudnúť, že keď budeme motať náramok na krk, čelenku alebo napríklad záložku do knihy, budeme samozrejme potrebovať oveľa dlhšie nite. A tiež čím je náramok silnejší, tým dlhší nite musíme nastrihať. A dĺžka bavlniek závisí aj na samotnom vzore. Niektoré bavlnky môžu slúžiť len ako spodný a ich spotreba je minimálna, zatiaľ čo bavlnky, ktoré sa vo vzore veľa objavujú musíme mať dlhé treba aj meter a pol.

image

Keď máme nite nastrihané, zviažeme ich do uzla a uzol prepichneme zvieracím špendlíkom. Nesmieme zabudnúť nad uzlom nechať približne desať centimetrov voľné priadze, aby sme z nej mohli na konci upliesť vrkôčik, ktorým sa náramok pripevní na ruku. Potom nitky pripevníme špendlíkom na nejakú podložku. Môžeme buď na nohavice alebo si okolo nohy omotáme šatku a do neho alebo napríklad na malý vankúšik alebo ako Betty na herduli, ktorá sa používa na paličkovanie. Proste tam, kde nám to bude vyhovovať najviac. Niekomu jednoducho klasické motanie náramkov nejde a ľudia si hľadajú rôzne uľahčenie, aby sa bavlnky toľko nezamotala a práca pre nich bola prehľadnejšia. A tak sa bavlnky rôzne namotávajú na štipce alebo iné sponky, aby neboli príliš dlhé a lepšie sa s nimi pracovalo.

image

Zo začiatku si musíme starostlivo bavlnky zoradiť podľa poradia podľa návodu. Nitky sa do seba veľmi rady zamotávajú, takže určite budete potrebovať trochu trpezlivosti. Ak sa vám stane, že sa pomýlite, napríklad preskočíte jednu niť alebo zle utiahnete hlavná niť a prokukuje vám spodnú niť, vždy môžete uzlíky rozpárať. Jednoducho vezmete špendlík a uzlíky rozviažete.

Začiatok náramku je väčšinou najťažšiou časťou. Umotať niekoľko prvých radov je náročné, pretože nemôžete poriadne uťahovať a opierať sa o predchádzajúcej rady. Musíte vytvoriť správny sklon uzlíkov a pritom je dostatočne utiahnuť. Výborným pomocníkom pre začiatok náramkov sú kuchynské svorky.

image

Bavlnky si vyrovnajte podľa vzoru a potom na ne priklapnete svorku. Náramok na ukážke je písmenkový a pletené do štvorcovej siete, teda rady sú rovné. Vďaka svorke urobíte radu krásne rovné a hlavne perfektne utiahnete uzlíky. Uzlíky sa neposúvajú, po niekoľkých radoch svorku zložíte a máte perfektne rovné rady a začiatok bez problémov. Rovnako tak u klasického šikmého náramku, len si svorku nastavíte tak, aby mala správny sklon. Podobne sa dá využiť aj štipec na bielizeň, ak potrebujete niečo hneď teraz, ale svorka je vhodnejšie.

 image image image

Zakončenie:

Keď je náramok hotový, musíme povrázky ukončiť. Najprv sa rozviaže uzol, v ktorom bol zapichnutý svorný špendlík a potom upletieme na oboch stranách náramku jeden alebo dva rovnako dlhé vrkôčiky, ktorými sa náramok zaviaže na ruke. Ak je náramok silnejší odporúčam na každom konci upliesť dva vrkôčiky. Vyzerá to pekne a je to praktické. Jednotlivé vrkôčiky môžeme zviazať okolo zápästia tradičnými tromi uzlíky alebo klasickým ambulantnom čiže krížovým uzlom.

image imageimage

Tiež môžeme urobiť na jednom konci náramku slučku a na druhom dva vrkôčiky. V tomto prípade s tým ale musíme počítať už na začiatku pri strihaní niťou. Ustrihneme totiž len polovicu niťou, ale v dvojnásobnej dĺžke a v polovici z nich upletieme vrkôčik, ktorý nám vytvorí plochou slučku. Alebo môžeme raz niťou omotať tie ostatné a vznikne omotaná slučka. Niť, ktorú budeme ostatné omotávať, musí byť dostatočne dlhá, aby nám potom vystačila na samotné pletenie vzoru.

Plochá smyčkaimageOmotaná smyčka

Ďalšia možnosť ukončenia náramku je našitie gumy na konce náramku. Vhodné to môže byť napríklad pre deti. Náramok si môžete ľahko zložiť, kedy chcete. Keď sa náramok obnosí a vrkôčiky sa pretrhnú, ale náramok sa ešte nosiť a je pekný a hlavne ak je to nejaký silnejší vzor, ktorý vám dal veľa práce, tak si na konce ihlou a niťou našite klasickú silnejšiu gumu a môžete ho nosiť ďalej. Je to vcelku praktické.

imageimage

Na konci náramku môžete prirobiť aj klasické kovové zapínanie. Prišívajte ho ihlou a niťou na koniec náramku a konce bavlniek ešte potierajte tekutým priehľadným lepidlom. Náramok s týmto zapínaním si potom môžete zložiť kedykoľvek chcete.